Polski, wkurwiający brak szacunku np.dla twórców

W Polsce jest kilka konkursów dla pisarzy, uczestniczą w nim wszyscy, którzy pragną zadebiutować swoimi powieściami. Żeby zaistnieć, trzeba napisać. Trwa to kilka miesięcy, razem z korektami, poprawkami. Korekt robi się kilka, żeby wyłapać najmniejszy błąd. Robią to osoby trzecie i płaci się za takie usługi z własnej kieszeni. Wydawcy to wiedzą. Żeby zaistnieć trzeba działać. Jedną z form zaistnienia jest wysłanie swojego gotowego dzieła na jakiś “prestiżowy” konkurs literacki i co się dzieje dalej…

W tym roku  w Anglii Nagrodę Bookera wygrała Koreanka Han Kang z książką “Wegetarianka” / polecam, fajna / Warunkiem przystąpienia do tego konkursu jest przetłumaczenie powieści na język angielski. Z pewnością musiała zapłacić angielskiej tłumaczce Debbie Smith za tę usługę. Ale opłacało się, dziewczyny wygrały konkurs i zostały nagrodzone sumą 50000  funtów. Książka w Polsce kosztuje 18 zł.

Gdyby Hang Kang wzięła udział w polskim “prestiżowym” konkursie literackim, za wygraną otrzymałaby 5000 zł. Dostałaby również od organizatora tego konkursu i jednocześnie wydawcy umowę, w której przeczytałaby, że jeśli wygra, to warunkiem odebrania nagrody i dalszej współpracy jest sprzedaż jej dzieła przez tego właśnie wydawcę. Dowiedziałaby się z tej umowy, że będzie otrzymywać tantiemowe wynagrodzenie autorskie w wysokości 10% od sprzedaży każdego egzemplarza. Wydawca proponuje pierwszy nakład w wysokości 2000 egzemplarzy.

Reasumując, gdyby Hang Kang udało się w Polsce sprzedać ten nakład, to jej tantiemowe wynagrodzenie wynosiłoby 3600 zł / 1 zł 80 gr za książkę / Natomiast wydawca otrzymałby za jej książkę i za te same 2000 egzemplarzy wynagrodzenie w wysokości 32400 zł Hang za te pieniądze nie byłaby w stanie nawet wrócić do Korei.

Co można zrobić z polskim wkurwiającym brakiem szacunku. Nic. Jeśli chcesz pisać, zostań swoim własnym wydawcą.

szacunek dla twórców

Zapisz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s