Polski, wkurwiający brak szacunku np.dla twórców

W Polsce jest kilka konkursów dla pisarzy, uczestniczą w nim wszyscy, którzy pragną zadebiutować swoimi powieściami. Żeby zaistnieć, trzeba napisać. Trwa to kilka miesięcy, razem z korektami, poprawkami. Korekt robi się kilka, żeby wyłapać najmniejszy błąd. Robią to osoby trzecie i płaci się za takie usługi z własnej kieszeni. Wydawcy to wiedzą. Żeby zaistnieć trzeba działać. Jedną z form zaistnienia jest wysłanie swojego gotowego dzieła na jakiś “prestiżowy” konkurs literacki i co się dzieje dalej…

W tym roku  w Anglii Nagrodę Bookera wygrał George Saunders 58 lat (pocieszające- pierwsza nagroda) z książką “Lincoln in the Bardo”  Warunkiem przystąpienia do tego konkursu jest przetłumaczenie powieści na język angielski. On nie musiał, bo mieszka w Stanach. Koreanka Han Kang, która wygrała dwa lata temu książką”Wegetarianka” z pewnością musiała zapłacić angielskiej tłumaczce Debbie Smith za tę usługę. Ale opłacało się, dziewczyny wygrały konkurs, George Saunders też,  i zostali nagrodzeni sumą 50000  funtów. Książka w Polsce kosztuje około 18  zł. (średnio)

Gdyby George wziął udział w polskim “prestiżowym” konkursie literackim, za wygraną otrzymałby 5000 zł. Dostałaby również od organizatora tego konkursu i jednocześnie wydawcy umowę, w której przeczytałby, że jeśli wygra, to warunkiem odebrania nagrody i dalszej współpracy jest sprzedaż jego dzieła przez tego właśnie wydawcę. Dowiedziałby się z tej umowy, że będzie otrzymywać tantiemowe wynagrodzenie autorskie w wysokości 10% od sprzedaży każdego egzemplarza. Wydawca proponuje pierwszy nakład w wysokości 2000 egzemplarzy.

Reasumując, gdyby George Saunders  sprzedał w Polsce  ten nakład, to jego tantiemowe wynagrodzenie wynosiłoby 3600 zł / 1 zł 80 gr za książkę / Natomiast wydawca otrzymałby za jego książkę i za te same 2000 egzemplarzy wynagrodzenie w wysokości 32400 zł. George za te pieniądze nie byłby w stanie nawet wrócić do Stanów.

Co można zrobić z polskim wkurwiającym brakiem szacunku. Nic. Jeśli chcesz pisać, zostań swoim własnym wydawcą.

ela23

Zapisz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s